lasen võõrastel bussis enda eest erialavalikuid langetada

laupäev, 7. juuli 2018


See lugu, mida ma järgmisena rääkida kavatsen, kõlab võrdlemisi veidralt, aga ma ausalt ei mõelnud seda välja ja kõik need väited ei väljenda kuidagi minu vaatenurki elule.

Ootasin siis bussi, kuulasin rahulikult seda sama laulu ja mõtlesin sellest riisivahust, mis ma koju jõudes valmistada kavatsen, kui üks vanem härrasmees puudutas mind õrnalt õlast ja küsis: "Kuidas siis mõjutab uus meedia ajakirjanduse põhiväärtusi?"

Ma võtan klapi peast ära: "Vabandust?" Aga mees ei hakanud end kordama, vaid jätkas: "Te paistate olevat intelligentne noor neiu, miks te Tallinna Ülikooli kandideerite? See pole üldse kellegi ülikool! Aga ärge kellelegi öelge, et ma teile niiviisi ütlesin. Kui mina veel noor olin, siis Tallinna Ülikoolis käisid ainult need naised, kes muidu siis kui mehed kodust ära olid, tänavanurkadel litsi lõid, nii et neile otsustati hoopis ülikool teha."

Ma ei jõudnud midagi vastatagi, kui mees jätkas: "Kui te ülikooli tahate minna ja mina teile tegelikult ütlen, et te ka kindlasti peaksite minema, siis ainult Tartusse või kui Tallinnast ära ei taha minna, minge tehnikaülikooli. Aga kui sinna ka ei taha minna, siis minge õppige parem muusikat. Niikuinii kaovad ülejäänud ülikoolid peale Tartu ülikooli, tehnikaülikooli ja selle Otsa kooli varsti ära, ehk jääb mõni säärane ka, kus nad joonistamist õpetavad. Eesti pole isegi riik, aga ülikoole on nagu murdu, ei ole meil neid vaja midagi nii palju. Öelge mulle parem, mida te õppima tahate minna?" 

Mina: "Filosoofiat või semiootikat." Sel hetkel ma märkasin, et mu buss tegelikult tuleb ja hakkasin bussile minema ja ma saan rahu, aga tuli välja, et see mees läheb minuga sama bussi peale, nii et ta kutsus mind bussis enda kõrval istuma (ma ei istunud, vaid toetasin oma koti tema kõrvale istmele ja jäin seisma) ja otsustas oma juttu jätkata. 

"Semiootika.. Ma ütlen teile saladuskatte all sellist asja, et semiootika oli hea eriala viimati siis, kui see väike juudi vanamees seda Tartus õpetas. Tema teadis palju elust ja ajaloost ja oskas ka hästi rääkida Nüüd on seal mingi nolk eesotsas, kes teile ainult kärbseid pähe hakkab ajama. Muidu ma ütleksin teile, et õppige, õppige semiootikat, sest see on asi, mis oli enne teid ja tuleb ka pärast teid ja kõik haritud inimesed jagavad sellest mingil määral, aga praegu ei ole selleks hea aeg. Aga filosoofia.. Filosoofiaga on teine lugu. Filosoofia on noobel elukutse. Minul on omajagu tuttavaid Leningradis ja Moskvas, nemad kõik on kõrgelt haritud ja mitmendat põlve aadlisoost ja nemad kõik on ka filosoofiat õppinud. See kohe eristab neid teistest inimestest, näitab, et nad on targad."

Pärast seda rääkis ta mulle veel oma viis minutit Hispaania aadlikest, Kataloonia kriisist ja kõikidest oma endistest aadlisoost sõpradest, kellest üks põlvnes lausa tänapäeva matemaatikale aluse panijate suguvõsast. Aga siis ma pidin bussilt maha minema, nii et ta soovis mulle ilusat elu ja lootis, et ma ta sõnade üle mõtlen ja ikka Tartusse otsustan minna. Mida iganes, ma lähen keedan nüüd 8 inimese koguse riisivahtu.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar