minu bulletjournalist

Esmaspäev, 4. september 2017

Mul on pidev probleem sellega, et ma lükkan asju edasi, kuni ma neid ei teegi või kuni mul on aeg otsakorral. Seega, enesehävituslik, nagu ma olen, avastasin ma juunis enda jaoks bulletjournali. Ilmselt on seoses pinteresti, instagrami, youtube ja kõikvõimalike muude jagamismeediumite kaudu jõudnud bulletjournal juba paljudeni, kuid lühidalt kokku võttes on tegemist kalender-märkmikuga, mida sa ise koostad. 

Paljud kindlasti küsivad, et mis mõte on koostada ise märkmik, kui sul on võimalik see poest osta, kuid tegelikult seisnebki selles asja võlu. Kui poest ostetud märkmik-kalender on kindlalt ära määratud malli järgi loodud ning iga kuu on täpselt samasugune, siis bulletjournali eripäraks on see, et iga kuu on täpselt selline, nagu sina selle lood. Mina loon omale bulletjournalit praeguseks hetkeks kolmandat täiskuud ja kolisin üleeile oma septembri tavalisest ruudulisest vihikust ümber sellisesse uhkesse täpilisse nagu see päris bulletjournal on. Ma ütleks siiski, et tavaline ruuduline vihik ajab asja kenasti ära ning on tegelikult hulga soodsam lahendus. Näiteks mnu kõvade kaantega spiraalkaustik maksis 1,19€ Selveris, samas kui see nn päris bulletjournal maksis krõbedad 8,95€ ja on seejuures veel miniatuurses mõõdus, mitte täisformaadis.


Ma olen pigem minimalistliku lahenduse pooldaja, seega läksin ma septembris üle täielikult must-valgele kujundusele; eelmised kaks kuud kasutasin ma ühte aktsentvärvi, millega ma olulisemad kohad üles märkisin. Igasuguste joonistuste äärtesse tegemine on täielikult vabatahtlik ning ma isegi joonistan vaid esilehel, mis märgib uue kuu algust, harva mujal.

Internetis leiab erinevaid mooduseid, kuidas keegi oma märkmiku kujundab ning kahe kuuga sain ma aru, et mul pole mõtet joonida hiiglaslikku kalendrit (monthly log), kuhu asju sisse kanda, sest ma lihtsalt ei kasuta seda, seega piirdun ma enamasti esilehel keskmise suurusega kalendriga ning jätan alla veidi vaba ruumi, et vajadusel märkmeid teha, kuid enamasti seda ei juhtu ning kõik minu ülesanded lähevad weekly logi.

Kuna ma ei kaalu ennast, kuid tahan siiski oma keha juures toimuvaid muutuseid üles märkida, siis avalehe pöördel alustan ma mõõtudega (ma ei näita seda, sest see on ainult mu enda jaoks) ja märgin üles oma kuu treeninrutiini/kava, mille järgi ma siis põhimõtteliselt trenni teen. See on siiani minu jaoks üks kõige kasulikumaks osutunud lehekülgi ning toimib see nii, et ma mõõdan end kuu esimese päeva hommikul ning kuu viimase päeva hommikul ning kannan mõlema kuupäeva mõõdud tabelisse, et muutust näha. 

Järgmisel lehel on mul trackerid. Mina jälgin oma peamiseid tegevusi, treeninguid ning und. Tean, et paljud trackivad ka tujusid ning ka mina joonistasin omale kaks esimest kuud tujude jälgimiseks trackeri, kuid ma sain aru, et erinevalt treeningute ja harjumuste trackerist ei kasuta ma seda peaaegu üldse, seega asendasin ma selle une trackeriga. Kuu lõpuks peaksid kõik trackerid olema lahedas mustris ning jällegi, andma hea ülevaate. 


Viimasena enne weekly logi on mul sektsioon blogipostituste ideede jaoks, nn brain dump. Ma jätan selle osa võrdlemisi väikseks, sest ma ei kasuta seda nii palju, kuid vahel tuleb see kasuks, seega olen ma selle sisse jätnud. Selle all on kaks sektsiooni - muusika, kuhu ma panen kirja laulud, mida ma kuu jooksul kõige enam kuulan või mis on mulle esimesest kuulamisest sümpaatseks saanud, ning seal kõrval on filmid/sarjad, kuhu ma joonistan sarja trackereid ja märgin üles filme, mida vaadata. As you can see, ma pole veel Game Of Thronesi seitsmendat hooaega näinud, sest ma pole väga episood nädalas tüüpi inimene.. ikka hooaeg päevas. 

Weekly logi üritan ma eriti lihtsana hoida, sest ma tean, et mõni päev kirjutan ma kogu ala täis ning kui ma sinna veel midagi joonistaks, muutuks asi minu jaoks liiga kirjuks. Weekly logi alustan ma alati mõne tsitaadiga ning väikese minikalendriga, mis annab mulle üldise ülevaate, et ma ei peaks kogu aeg avalehele keerama. Siis on mul lehekülg seitsmeks päevaks jaotatud, et kogu nädal ühel lehel näha oleks. Varem, kui ma sektsioonid suuremad jätsin ning 7 päeva kahele leheküljele jaotasin, jäi mul liiga palju ruumi üle ning see tundus raiskamisena, sest valget ala jäi nii palju. Enamasti kasutan ma oma bulletit märkimaks üles treeninguid, kus ma tahan osaleda, või planeerin niiöelda ette oma trennipäevad jõusaalis, samuti kohad, kus ma pean olema või üritused, millest tahan osa võtta.

Kõige lõpus võtan ma lause või paariga kokku oma nädala - kuidas läksid treeningud, kuidas ma end tundsin, mis oli meeldejäävaimad hetked, et hiljem oleks hea meenutada. Olen näinud, et päris paljud kasutavad ka seda one line a day varianti, kus iga päev kirjutatakse üles üks lause, mis päeva kokku võtaks, kuid jällegi, minu jaoks pole see nii oluline, et ma iga päeva täpselt mäletaks. 

Hetkel tundub kogu märkmik kuidagi eriti tühi, kuid olen näinud, et tegelikult läheb mul kuu lõpuks kasutusse kogu ala, sest kuigi ma ei tee otseselt palju, meeldib mulle üles märkida ka kõige mõttetumad ülesanded päevaks, sest see tekitab selle tunde, nagu oleksin ma kogu aeg rakkes ehk ma ei tunne end mõnikord väga pikaks venivate hingetõmbemomentide vältel nii kasutuna ja kui sa võitled pideva tundega, et sind ei ole vaja, sest sa ei tee niikuinii mitte midagi, siis on seda tegelikult väga vaja.

3 kommentaari:

 1. appi, kuidas sa oled suutnud end got spoleritest eemale hoida? mul läks see raskeks isegi siis, kui vaatasin uue osa ära paar päeva hiljem kui see välja tuli :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. ja kuidas sa oled suutnud ilma vaatamata nii kaua vastu pidada, kui hooaeg lõppes juba nädal aega tagasi? :D #tähtsadküsimused

   Kustuta
  2. Mind ei häiri spoilerid, nii et ma pole neid otseselt ka vältinud ja ma tean, mis sarjas juhtub, aga see süsteem, et vaatan siis, kui terve hooaeg väljas on, meeldib mulle spoileritest hoolimata rohkem. Ma lihtsalt ei suuda osa nädalas vaadata, sest see tüütab mind ära ja siis ma ei taha hoopiski vaadata (ma nt vaatasin viienda hooaja ära päev enne kui kuues hooaeg välja tuli), seega olen õppinud spoileritest mööda vaatama. :D

   Kustuta